کاربرد تراس در معماری

Written by: admin2 Date of published: . Posted in Uncategorized

طراحی دکوراسیون، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل مسکونی، ویلا،تراس،بالکن،حیاط خلوت،روف گاردن

به طور قطع همه ما واژه تراس را در ساختمان سازی شنیده‌ایم و وقتی واژه فضای تراس در ساختمان به گوش ما می‌رسد؛ تصوری از این فضا، کاربرد و شکل و شمایل آن داریم. اما تراس دارای تعریف های تخصصی نیز می‌باشد. که ممکن است افراد قادر به توضیح آن نباشند. به نظر شما یک تراس دقیقاً چه ویژگی‌هایی به صورت تخصصی دارد؟ نقش آن در معماری از گذشته تاکنون به چه صورت بوده است؟

 در این مقاله قصد داریم به بررسی تخصصی فضای تراس بپردازیم. و همچنین با ویژگی‌های آن آشنا شویم. لطفاً تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فضای تراس در ساختمان

تراس عبارت است از؛ یک فضای بدون سقف، باز و دارای سطحی تخت که به ساختمان متصل شده و در مقابل آن قرار دارد. در واقع تراس فضای اضافی یا فضای مازاد در مقابل ساختمان می‌باشد. البته جزء حریم کاملاً شخصی ساختمان می‌باشد.

تراس یا بهار خواب

 همانطور که مشخص است واژه تراس یک غیر ایرانی برای معرفی این فضا در ساختمان است. بهار خواب نام دیگر فضای تراس است. که واژه‌ای کاملاً  ایرانی می‌باشد و مانند واژه تراس به گوش‌هایمان آشنا است. بنابراین هر زمان واژه بهار خواب به گوشتان خورد بدانید که منظور همان فضای تراس می باشد.

همانطور که گفته شد فضای تراس، فضایی اضافی در مقابل ساختمان است. از این رو شما می‌توانید این فضا را با میل و سلیقه خودتان محوطه‌سازی کنید. و کاربری دلخواهتان را از آن دریافت کنید.

 فضای تراس در ساختمان از نظر ساخت

 فضای تراس از نظر ساخت، جزء مشاعات یک ساختمان است. نکته جالب در مورد آن فضا این است که، شما می‌توانید به هر اندازه که دلتان بخواهد برای تراس فضا در نظر بگیرید. ابعاد و مساحت فضای تراس در ساختمان ربطی به ابعاد و اندازه ساختمان شما ندارد. بنابراین شما می‌توانید بسته به نوع نیاز و کاربری فضای تراس، برای آن ابعاد مشخصی در نظر بگیرید.

ویژگی‌های تخصصی فضای تراس در ساختمان

 مواردی که در بالا ذکر شد همگی به عنوان ویژگی‌های یک تراس محسوب می‌شوند. اما تراس در فضای ساختمان تعاریف تخصصی نیز دارد که به وسیله کارشناسان و متخصصان در این زمینه ارائه می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی این ویژگی‌های تخصصی می‌پردازیم.

یک ویژگی مهم فضای تراس در ساختمتان

 یکی مهمترین ویژگی‌های تراس این است که باید از سطح فضای اطراف مرتفع‌تر باشد. اگر بخواهیم به صورت ساده‌تر به این موضوع بپردازیم باید تعریف زیر را کامل کنیم.

 هنگامی که وارد فضای حیاط می‌شوید و به سمت در ورودی ساختمان می‌روید، فضای تراس را خواهید دید که در مقابل در ورودی و کمی بالاتر از سطح حیاط قرار دارد. اختلاف سطح بین آن به اندازه حدوداً یک، دو و یا چند پله می‌باشد. البته مثالی که ذکر شد تنها در ساختمانهای ویلایی صدق می‌کند.

بررسی تراس در ساختمان های آپارتمانی متفاوت از ویلایی می‌باشد. اما وجه مشترک بین آن دو ویژگی‌های اساسی تراس است. که به عنوان فضایی کاملاً باز شناخته شده که مستقیماً با محیط اطراف ارتباط دارد. همچنین معمولاً در مقابل در ورودی قرار می می‌گیرد.

تراس یا بهار خواب یا بالکن

چرا فضای تراس در ساختمان از سطح حیاط بالاتر می‌باشد؟

 همانطور که گفته شد یکی از مهمترین ویژگی‌های تراس استاندارد این است که کمی بالاتر از سطح حیاط و فضای اطرافش قرار می‌گیرد. اما علت چیست؟

 دلیل‌های بسیار زیادی برای آن که فضای تراس را بالاتر از سطوح دیگر می‌سازند وجود دارد. در این مقاله به بررسی دو دلیل از دلایل مهم آن می‌پردازیم.

دلیل اول این موضوع می‌باشد که از گذشته تا به امروز، فضای تراس فضایی بوده است که خانواده در آن جمع می شدندو دورهمی هایشان را در آن مکان برگزار می‌کردند. آن‌ها در شبهای بلند تابستان از نشستهای طولانی در فضای تراس استقبال می‌کردند. به این دلیل است که فضای تراس می‌بایست بر فضای اطرافش تسلط و اشراف کامل داشته باشد.

 دلیل دیگر برای این موضوع این است که همان‌طور که اشاره کردیم فضای تراس فضای مازادی می‌باشد که در محوطه سازی فضای حیاط به آن توجه بسیاری می‌شود. مرتفع بودن این فضا به صاحبخانه این اجازه را می‌دهد که بتواند به صورت مجزا از حیاط استفاده کند. همچنین به زیباسازی فضای محیط نیز کمک می‌کند. به عنوان مثال حتماً دیده‌اید که فضای تراس  را با قرار دادن گل و گیاه تزیین می‌کنند و در آن فضای سبز، زیبا و کوچکی را به وجود می‌آورند.

تراس/بالکن/بهار خواب

ایده‌های جذاب در چیدمان  فضای تراس در ساختمان

 اگر شما هم جزو افرادی هستید که در ساختمان خود فضای مجزا ای با کاربری تراس دارید می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کرده و یک طراحی دکوراسیون جذاب و زیبا را در فضای تراس خود به وجود آورید.

 نورپردازی

 یک از عوامل تأثیر گذار در فضا سازی و زیباسازی محیط نورپردازی می‌باشد. این گزینه علاوه بر زیبایی جنبه‌های کاربردی نیز دارد. چرا که می‌توانید از طریق آن، در تاریکی شب هم از فضای تراس استفاده کنید.

 نرده

 آن چیز که به تراس ها جلوه داده و زیبایی‌اش را کامل می‌کند نرده‌ها می‌باشند. نصب نرده در مقابل فضای علاوه بر آنکه باعث زیبایی فضا می‌شود جنبه امنیتی و حفاظتی نیز دارد.

برای چیدمان درست‌تر و اصولی‌تر تنها دقت کنید که اندازه و متریال به کار رفته در نرده‌ها، متناسب با فضای تراس شما انتخاب شوند. زیرا در این صورت یکدستی در چیدمان و طراحی فضا به چشم می‌خورد و کار شما نیز درست‌تر به نظر می‌رسد.

گیاهان همیشه سبز

 گل و گیاه‌های تزیینی برای هر محیطی یکی از مهم‌ترین و لطیف‌ترین گزینه‌ها در جهت ایجاد زیباسازی فضا می‌باشد. اینکه از گل و گیاه در داخل ساختمان استفاده می‌کنید یا در خارج آن اهمیت چندانی ندارد. استفاده از گیاهان باعث ایجاد شادابی، سرزندگی و طراوت می‌شود. بنابراین توصیه ما به شما این است که حتماً در فضای تراس خود از گیاهان همیشه سبز استفاده کنید تا روحی تازه به آن فضا ببخشید.

فضاهای نشیمن

اگر فضای تراس شما به اندازه کافی بزرگ است می‌توانید در آن تعدادی صندلی و یک میز کوچک قرار دهید. در این صورت می‌توانید زمان زیادی را به همراه فامیل و دوستان خود در تراس سپری کنید. همچنین این گزینه باعث لوکس‌تر شدن فضای تراس و خانه شما می‌شود.

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید